Przejdź do głównej zawartości

Nim zapadnie noc

Michaela Cunninghama uwielbiam przede wszystkim za zmasakrowany w wersji filmowej (nigdy, przenigdy po to nie sięgajcie!) "Dom na krańcu świata". Nic, co później napisał, nawet osławione "Godziny", tak mnie nie urzekło. Choć i tak uważam, że największą wadą tego pisarza jest to, że pisze tak mało. Pięć książek w ciągu dwudziestu lat. Dla kogoś, kto po przeczytaniu jednej pragnie sięgnąć po kolejną to niemal nic. Jedną z największych zalet Cunninghama jest dla odmiany to, że, pomimo stałej obecności w jego powieściach homoseksualności, jest ona cudownie nieoczywista i określa bohaterów w nie większym stopniu niż ich pochodzenie czy sytuacja rodzinna. Jak w "Godzinach", gdzie Clarissa ma romans z Richardem, a kilkanaście lat później ona jest w długoletnim związku z kobietą, a on jest gejem. Jak w "Domu na krańcu świata", gdzie zakochany w Bobbym Jonathan tworzy z nim i z Clare nie tyle miłosny trójkąt, co rodzinę. Jak w "Nim zapadnie noc".

Najnowszej powieści Cunninghama nie czyta się lekko. Bo to rzecz o niespełnieniu. I (temat na czasie!) o starości. Rozumianej jako chwila, w której na Petera Harrisa, głównego bohatera spada na świadomość, że zawsze już będzie tym, kim jest. Właścicielem galerii sztuki wystawiającym artystów, którzy prawdopodobnie na zawsze pozostaną jedynie obiecujący. Kimś, kto pragnął być promotorem piękna, a jest jedynie pośrednikiem między twórcami a nabywcami ich dzieł. I to dzieł, z których wartości czy potencjału zdaje sobie sprawę, ale ich tak do końca nie lubi. Tak jak nie lubi instalacji Ruperta Groffa, pierwszoligowego artysty, którego ma szansę pozyskać i który pozwoli mu stać się kimś większym, niż jest i wejść do pierwszej ligi marszandów. Kłopot w tym, że Peter pragnie piękna. Chce pozostawić po sobie coś, o czego wielkości będzie przekonany. I wie, że to pragnienie się nie spełni.

Sztuka nie jest jedyną bohaterką powieści Cunninghama, ale, przynajmniej dla mnie, jest najważniejszą. Bo losy bohaterów rządzą się tą samą logiką. Gdy Peter zastanawia się, jak to się dzieje, że pewnego dnia przeciętny artysta zostaje okrzyknięty wielkim, równie dobrze mógłby się zastanawiać, co sprawia, że ktoś staje się wyjątkowy. I dlaczego on nie jest jednym z tych ludzi. Jak Matthew, jego zmarły dwadzieścia lat wcześniej na AIDS brat, który był ekscentryczny, inny i którego w tej jego inności wszyscy kochali. Jak Ethan, młodszy brat jego żony Rebekki, który przyjeżdża do ich nowojorskiego mieszkania i burzy jego mały uporządkowany świat. Rozbudza w nim pragnienie stania się kimś innym. Niezwykłym, nieodpowiedzialnym, zawsze w centrum uwagi, kimś, kim nigdy nie był, a zawsze chciał być. Peter zakocha się w Ethanie, młodszej wersji Rebekki, ostatniej szansie, by zrobić coś niezwykłego, by wybić się ponad przeciętność, pójść za pięknem, nie za zyskiem czy rozsądkiem. I zupełnie nie przeszkodzi mu w tym świadomość, że Ethan jest narkomanem. I prawdopodobnie umrze - jak starszy brat Petera.

"Nim zapadnie noc" to smutna powieść. Ale, w przeciwieństwie do "Śmierci w Wenecji", z którą trudno jej nie porównywać, tu na końcu pojawia się odrobina nadziei. W końcu w żarliwym pragnieniu czegoś nie ma nic złego. Nawet jeżeli oznacza to niespełnienie.

PS Obiecanej recenzji "Rzezi" nie będzie, po tym nie jestem w stanie już nic o tym filmie napisać. A tu mój mały coming out. Taki trochę inny.

Komentarze

 1. Nie czytałam (jeszcze) "Nim zapadnie noc", ale "Dom na krańcu świata" był jedną z moich najważniejszych książek okresu tzw. dorastania - cóż, wyszło szydło z worka, już wiadomo czemu nie jestem homo :(((
  Nawiasem, jedno w filmie było cudne - soundtrack! I tylko to trzymam w pamięci. A do książki należałoby wrócić po latach, chociaż nie mam swojego egzemplarza..

  OdpowiedzUsuń
 2. ps. nie jestem, bo Bobby i inne nieoczywistości, ofkors.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muzyki, przyznam, nie pamiętam. Jedynie to, że film mnie potwornie rozczarował - tak zmarnować taką znakomitą historię!

  A książki też nie mam - wywędrowała, nie wiem, z kim i kiedy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Bezdomna" Katarzyny Michalak, czyli jak nie pisać o problemach społecznych

Złych, powielających wyjątkowo szkodliwe stereotypy książek jest wiele. Rzadko jednak matronują im instytucje kojarzone raczej z walką z uprzedzeniami niż z ich wspieraniem. Zaszczyt ten spotkał niestety „Bezdomną” Katarzyny Michalak. Dlaczego książka ta nie powinna być wspierana przez organizacje kobiece czy, szerzej, walczące z wykluczeniami? O komentarz poprosiłam Elwen, twórczynię bloga poświęconego zaburzeniu afektywnemu-dwubiegunowemu.

Fundacja Centrum Praw Kobiet wraz z Kongresem Kobiet objęły ostatnio patronatem (czy, jak chce tego CPK, matronatem) książkę pani Katarzyny Michalak o wdzięcznym tytule „Bezdomna”. Książka, zgodnie z zapewnieniami autorki i wydawnictwa, należeć ma do nurtu zaangażowanej literatury kobiecej, poruszającej trudne problemy kobiet wykluczonych poza nawias społeczeństwa. Brzmi zupełnie w porządku, prawda?

Problem zaczyna się w chwili, gdy skuszeni poważnymi rekomendacjami sięgniemy po tę pozycję. Książka opisuje historię Kingi Król, bezdomnej kobiety z …

Maria Konopnicka była lesbijką

Tytuł jest oczywiście nadużyciem. Nie wiadomo, czy Maria Konopnicka była lesbijką, czy osobą biseksualną, czy jeszcze kimś innym. Nie wiadomo, jak myślała o sobie ani tym bardziej, jak by się określiła i jak potoczyłoby się jej życie, gdyby urodziła się nie sto siedemdziesiąt, ale na przykład trzydzieści lat temu. Wiadomo za to, że przez ostatnie dwadzieścia lat życia mieszkała i podróżowała z noszącą się po męsku miłośniczką polowań, malarką i działaczką na rzecz praw kobiet Manią Dulębianką, którą nazywała czasami "Pietrkiem z powycieranymi łokciami". Wiadomo, że z chwilą, gdy się poznały, poetka gładko przeszła w listach do dzieci z formy "ja" na "my" (mamy, myślimy, wyjeżdżamy), że były praktycznie nierozłączne, że miały różne nieprzyjemności z powodu krążących pogłosek o ich związku, że Dulębianka zrezygnowała dla Konopnickiej z kariery malarskiej i że zostały pochowane w tym samym grobowcu. Wiadomo też, że "niewiasta mocno kochliwa", jak …

Gołe dupy Renaty Przemyk

Renata Przemyk dała głos, a ja zawyłam z bezsilnej złości i, co tu ukrywać, przykrości. Szansonistka, której gros fanów stanowią lesbijki (i geje też), piosenkarka, która przez wiele lat była w związku ze swoją tekściarką, poetką Anną Saraniecką (oczywiście związku przyjacielskim), osoba, która jednym zdaniem mogła zrobić wiele dobrego zarówno dla siebie, swojej kariery, jak i dla osób LGBTQetc., postanowiła się wypowiedzieć.

I jak zazwyczaj na wywiady z Renią spuszczałam litościwie (no, może oprócz tego tekstu tu) zasłonę milczenia, tak tego wywiadu bez komentarza zostawić nie sposób.

Już na wstępie jest ostro:
Przecież chrześcijanie byli zawsze pokojowo nastawionymi ludźmi.  Chrześcijanie, zawsze, pokojowo. No fakt, bo sypialnianie nie za bardzo. Najczęściej raz do roku, i to w celu mienia dziatek. Poza tym artystka przespała lekcje historii, na których mówiono o wyprawach krzyżowych, chrystianizacji ogniem i mieczem, inkwizycji i takich tam różnych. Siadaj, Renata, pała.
Wszystkie…