Przejdź do głównej zawartości

Cesarskie miasto inaczej

- ARTYKUŁ SPONSOROWANY -
Palmiarnia w Wiedniu. Fot. Peter Rigaud
Wiedeń w ostatnich latach lat stał się jednym z najciekawszych miejsc na homoseksualnej mapie świata. Oferta cesarskiego miasta w sercu Europy przerasta wszelkie oczekiwania. Obok imperialnego przepychu i ogromnej dawki kultury (ponad 100 muzeów i 27 zamków), także scena Wiednia skierowana do osób LGBT jest doskonałym powodem, by odwiedzić to miejsce.

Ogród Burggarten w Wiedniu. Fot. Peter Rigaud
Wiedeń to królestwo kawiarni i barów. Wiele z nich powstało specjalnie z myślą o społeczności osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. W mieście istnieje wiele klubów (w tym „leather clubs”), saun i dyskotek dla gejów. Panie spotykają się w kawiarniach i na imprezach przeznaczonych wyłącznie dla lesbijek. Oferta ta zresztą stale się powiększa.

W wiedeńskiej kawiarni. Fot. Peter Rigaud
Nie można nie wspomnieć także o zbliżających się wielkich wydarzeniach rozrywkowych i kulturalnych, takich jak Life Ball (19.5.2012), Tęczowa Parada (16.6.2012), Fetisch Spring Vienna (6-10.6.2012) czy Wiedeń w Czerni („Wien In Schwarz” 24-28.10.2012). Ich sława sięga daleko poza granice miasta i przyciąga uwagę szerokiej publiczności z całej Europy.

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Fot. Peter Rigaud
Kto planuje romantyczną wycieczkę do Wiednia, z dala od wielkich imprez, może pomyśleć o zarejestrowaniu swojego związku. Taka uroczystość na pewno na długo zapadnie w pamięć. W tym celu Wiedeń udostępnia swoje najpiękniejsze zakątki: Schönbrunn, Wiedeński Diabelski Młyn na Praterze czy Dzielnicę Muzeów.

Fontanna na wiedeńskiej starówce. Fot. Peter Rigaud
Wszelkie informacje temat sceny LGBT znajdują się na specjalnej stronie WienTourismus.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Zostań fanem strony „Gayfriendly Vienna“ na Facebooku. Codziennie znajdziesz tam newsy, ciekawostki i wskazówki dotyczące sceny LGBT w Wiedniu przygotowane przez ekspertów. Przy okazji możesz wygrać wejściówki na imprezy, koncerty i wystawy oraz wiele innych nagród. Na pewno ci się spodoba!

Komentarze

 1. Ano. Blog zarabia swoje pierwsze pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się, Wiedeń jest miastem nie tylko pięknym historycznie, ale bardzo otwartym na nowoczesność.
  Byłam tam kilkakrotnie i aczkolwiek oferta opisana przez Ciebie nie jest skierowana do mnie, to wyraźnie widać było miejsca specjalnie przeznaczone dla gejów i lesbijek a w mieście wyczuwa się też po prostu ogromną tolerancję dla wszystkich odwiedzających.
  W pokazanej na trzecim zdjęciu tradycyjnej kawiarni są przepyszne ciastka i kawa :)!
  Jeśli ją właściwie rozpoznałam, bo nazwa wyleciała mi z głowy, ale chyba tylko tam są takie olbrzymie lustra na przemian z olbrzymimi portretami królów na ścianach :)!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy Wiedeń w planach na ten/przyszły rok, tak że sprawdzimy osobiście - klimat, kawę i ciastka. I portrety:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie cieszy, że blog zarabia pierwsze pieniądze :) Należy Wam się, a poza tym to dobra wiadomość dla wszystkich działaczy LGBT.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Bezdomna" Katarzyny Michalak, czyli jak nie pisać o problemach społecznych

Złych, powielających wyjątkowo szkodliwe stereotypy książek jest wiele. Rzadko jednak matronują im instytucje kojarzone raczej z walką z uprzedzeniami niż z ich wspieraniem. Zaszczyt ten spotkał niestety „Bezdomną” Katarzyny Michalak. Dlaczego książka ta nie powinna być wspierana przez organizacje kobiece czy, szerzej, walczące z wykluczeniami? O komentarz poprosiłam Elwen, twórczynię bloga poświęconego zaburzeniu afektywnemu-dwubiegunowemu.

Fundacja Centrum Praw Kobiet wraz z Kongresem Kobiet objęły ostatnio patronatem (czy, jak chce tego CPK, matronatem) książkę pani Katarzyny Michalak o wdzięcznym tytule „Bezdomna”. Książka, zgodnie z zapewnieniami autorki i wydawnictwa, należeć ma do nurtu zaangażowanej literatury kobiecej, poruszającej trudne problemy kobiet wykluczonych poza nawias społeczeństwa. Brzmi zupełnie w porządku, prawda?

Problem zaczyna się w chwili, gdy skuszeni poważnymi rekomendacjami sięgniemy po tę pozycję. Książka opisuje historię Kingi Król, bezdomnej kobiety z …

Maria Konopnicka była lesbijką

Tytuł jest oczywiście nadużyciem. Nie wiadomo, czy Maria Konopnicka była lesbijką, czy osobą biseksualną, czy jeszcze kimś innym. Nie wiadomo, jak myślała o sobie ani tym bardziej, jak by się określiła i jak potoczyłoby się jej życie, gdyby urodziła się nie sto siedemdziesiąt, ale na przykład trzydzieści lat temu. Wiadomo za to, że przez ostatnie dwadzieścia lat życia mieszkała i podróżowała z noszącą się po męsku miłośniczką polowań, malarką i działaczką na rzecz praw kobiet Manią Dulębianką, którą nazywała czasami "Pietrkiem z powycieranymi łokciami". Wiadomo, że z chwilą, gdy się poznały, poetka gładko przeszła w listach do dzieci z formy "ja" na "my" (mamy, myślimy, wyjeżdżamy), że były praktycznie nierozłączne, że miały różne nieprzyjemności z powodu krążących pogłosek o ich związku, że Dulębianka zrezygnowała dla Konopnickiej z kariery malarskiej i że zostały pochowane w tym samym grobowcu. Wiadomo też, że "niewiasta mocno kochliwa", jak …

Gołe dupy Renaty Przemyk

Renata Przemyk dała głos, a ja zawyłam z bezsilnej złości i, co tu ukrywać, przykrości. Szansonistka, której gros fanów stanowią lesbijki (i geje też), piosenkarka, która przez wiele lat była w związku ze swoją tekściarką, poetką Anną Saraniecką (oczywiście związku przyjacielskim), osoba, która jednym zdaniem mogła zrobić wiele dobrego zarówno dla siebie, swojej kariery, jak i dla osób LGBTQetc., postanowiła się wypowiedzieć.

I jak zazwyczaj na wywiady z Renią spuszczałam litościwie (no, może oprócz tego tekstu tu) zasłonę milczenia, tak tego wywiadu bez komentarza zostawić nie sposób.

Już na wstępie jest ostro:
Przecież chrześcijanie byli zawsze pokojowo nastawionymi ludźmi.  Chrześcijanie, zawsze, pokojowo. No fakt, bo sypialnianie nie za bardzo. Najczęściej raz do roku, i to w celu mienia dziatek. Poza tym artystka przespała lekcje historii, na których mówiono o wyprawach krzyżowych, chrystianizacji ogniem i mieczem, inkwizycji i takich tam różnych. Siadaj, Renata, pała.
Wszystkie…