Przejdź do głównej zawartości

Grzeszne lesby chorują na związki

"Znowu uśmiercałaś Gosię" - taką wiadomość dostałam od znajomego tuż po tym, jak wyszłam z dzisiejszego porannego programu Hanny Lis (do obejrzenia tu). Program był o tym, co w Sejmie już za tydzień, czyli o związkach partnerskich. A jak o związkach, to też o tym, po co nam one, więc tradycyjnie już posiłkując się Gosi i moją sytuacją życiową, wytłumaczyłam, po co. Bo choć uprawianie związkowej nekrofilii nieszczególnie mnie bawi, to z drugiej strony wiem, jak dobrze działają argumenty typu "opowiem wam moją historię" (moją, nie kolegi, znajomego, przeczytaną, zasłyszaną). I, niespodzianka, tym razem też zadziałały - link do wideo ślicznie się rozchodzi po fejsie, a moja "ulubiona" dziennikarka naTemat.pl Anna Wittenberg wysmażyła na jego podstawie tekścik, który, mimo że (a może właśnie dlatego?) jest okropny, też robi niezły szum.

Czemu okropny? Bo, choć pokazuje związki partnerskie przez pryzmat codziennych problemów (i za to pani Annie cześć i chwała), to nie dość, że przeinacza fakty, to jeszcze jest napisany w iście tabloidowym stylu.

Po kolei. Pierwszy klaps należy się pani Wittenberg za tytuł: "Homoseksualizm to grzech? Rośnie kolejne pokolenie homofobów? Gorąca dyskusja u Hanny Lis". Trzy zdania, dwie głupoty. O grzeszności homoseksualności w programie nie było słowa (homoseksualizm jako grzech i choroba pojawił się za to, nie wiedzieć czemu, na belce pod naszymi buźkami; tak na marginesie - w życiu bym nie poszła do programu o takiej tematyce), tak że i w artykule nic o niej nie ma, więc tytuł jest podwójnie od czapki. A dyskusja u Hanny Lis była być może interesująca, ale z pewnością nie gorąca - miło sobie z gawędziłyśmy, chyba nawet jedna drugiej (i trzeciej) nie przerywając.

Drugi za "lesbijki". W programie były trzy kobiety - prowadząca Hanna Lis, psycholożka, współautorka raportu o nieheteronormatywnej młodzieży i była szefowa KPH Marta Abramowicz i ja z ramienia akcji Miłość Nie Wyklucza. Dla Wittenberg były to jednak "lesbijka Ewa Tomaszewicz" i "Marta Abramowicz, także lesbijka" (przy czym nie było rzecz jasna "heteroseksualistki Hanny Lis"). Może i to prawda, tyle że nie pojawiłyśmy się tam z powodu tego, kim jesteśmy, a z powodu tego, co robimy. Nie mówiąc już o tym, że skoro zdanie wcześniej pani Anna cytuje moją wypowiedź, w której używam zwrotu "moja partnerka", to chyba nie musi mnie chwilę później etykietować.

Trzeciego klapsa daję za zdanie "Jako pierwsza w Polsce, dzięki akcji Love is in the air przeprowadzonej przez linie lotnicze, wzięła monopłciowy ślub". Wprawdzie miło być "pierwszą w Polsce", tyle że przed nami śluby wzięło (oczywiście nie w Polsce, chyba że mowa o ceremoniach humanistycznych) pewnie parędziesiąt, jak nie więcej, polskich par. I miło wziąć ślub, ale litości - nie "monopłciowy"! Jakoś nie kojarzę, by pary różnopłciowe zawierały związki "stereo", a poliamoryści "dolby surround".

Czwartego - za położenie Gosi do szpitala (pewnie na stałe), podczas gdy ja mówiłam jedynie, że Gosia w ostatnim czasie często w szpitalach bywała. I te wszystkie "drobne nieścisłości" pojawiły się w króciutkim artykule, opisującym niespełna siedmiominutową (bardzo fajną i merytoryczną) rozmowę, w trakcie której milczałam przez jakieś cztery minuty. No po prostu brawo.

Wiem, wiem. Nie powinnam się czepiać, ogólna idea tekstu jest wszak w porządku. A to, że nasza historia została odpowiednio udramatyzowana, tylko wychodzi na plus, podobnie jak tabloidowy tytuł i robienie wielkiego halo wokół tego, że tam, w tym telewizorze, to były LESBIJKI - wszak więcej osób kliknie w grzeszną lesbę niż w Ewę, której partnerka jest chora i leży (lub nie) w łóżeczku. Doskonale też zdaję sobie sprawę, że bez wsparcia mediów sprawy związków wygrać się nam nie uda. Zastanawiam się tylko, czy takie podkręcane na siłę teksty robią nam dobrze, czy niekonieczne. Wiem na pewno, że mi niekoniecznie - w końcu skoro już "sprzedaję" swoje prywatne życie, to miło by było, gdyby przynajmniej opiniotwórcze media (a za takowe naTemat.pl chce chyba uchodzić) nie robiły z niego cyrku.

Komentarze

 1. Napiszę po swojemu - mogłabyś być biseksem np. i też mieć dziewczynę ;) Tylko wtedy to już nikt by nic nie skumał :)
  Eile

  OdpowiedzUsuń
 2. Biseksem, panseksualistką albo jeszcze kimś innym. No ale tak, tak, to za trudne, stanowczo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozłożyłaś mnie związkami stereo i dolby surround. Poza tym, świetny tekst i sposób wypunktowania nieścisłości w artykuliku.
  Opinie o NaTemat.pl mam bardzo mieszaną, czasem wieje Pudelkiem, czasem Faktem, ale rzadko Wyborczą czy też HuffPost (które niby jest pierwowzorem dla serwisu).

  OdpowiedzUsuń
 4. No niestety, naTemat.pl jest bardzo niejednorodne. Trochę świetnych blogów (Dehnel, Dryjańska) i sporo, cóż, takich sobie. Z tym że pani Wittenberg jest zdaje się etatową dziennikarką, więc od niej wymagam trochę więcej.

  OdpowiedzUsuń
 5. "BiałyHetero"18.01.2013, 14:27

  @"Drugi klaps" (jeśli można użyć takiej konstrukcji tekstu :) )

  To świetnie współgra z wcześniejszym waszym tekstem o zawężaniu swoje tożsamości do orientacji. Wtedy też pisałem, że w waszym przypadku jest to reakcja na postawę mainstreamu, który właściwie ogranicza was tylko do tego aspektu waszej osobowości.
  Tutaj mamy piękny przykład.
  Niezaleznie od tego, czy było celowy zabieg, mający na celu wzrost klikalności, czy też nie. Sporo to mówi o naszym społeczeństwie, a właściwie o tej heteronormatywnej jego cześci. Bardzo pachnie mi to freudyzmem, jesli w kraju rzekomo "katolickim", "na wartościach" i "broniącym się przed sekularyzmem" sferę ludzkiej seksualności sprowadza sie do wulgarnej biologii (nie tylko w stosunku do LGQBT, ale też i do hetero). Ale i tak ostatnio sądzę, że to co tu mamy w Polsce, to budowanie katolickiej antycywilizacji, cywilizacji śmierci if you will.

  Sam program w wolnej chwili może obejrzę.:)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No i co wy na to? Ciagle to samo nie bo nie! Ile można prosić o równe prawa obywatelskie ? Płacę te holerne podatki i co w zamian! ? Rany czy nie można prostu zaskarżyć tego kraju ? Choćby za brak równych praw obywatelskich.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Bezdomna" Katarzyny Michalak, czyli jak nie pisać o problemach społecznych

Złych, powielających wyjątkowo szkodliwe stereotypy książek jest wiele. Rzadko jednak matronują im instytucje kojarzone raczej z walką z uprzedzeniami niż z ich wspieraniem. Zaszczyt ten spotkał niestety „Bezdomną” Katarzyny Michalak. Dlaczego książka ta nie powinna być wspierana przez organizacje kobiece czy, szerzej, walczące z wykluczeniami? O komentarz poprosiłam Elwen, twórczynię bloga poświęconego zaburzeniu afektywnemu-dwubiegunowemu.

Fundacja Centrum Praw Kobiet wraz z Kongresem Kobiet objęły ostatnio patronatem (czy, jak chce tego CPK, matronatem) książkę pani Katarzyny Michalak o wdzięcznym tytule „Bezdomna”. Książka, zgodnie z zapewnieniami autorki i wydawnictwa, należeć ma do nurtu zaangażowanej literatury kobiecej, poruszającej trudne problemy kobiet wykluczonych poza nawias społeczeństwa. Brzmi zupełnie w porządku, prawda?

Problem zaczyna się w chwili, gdy skuszeni poważnymi rekomendacjami sięgniemy po tę pozycję. Książka opisuje historię Kingi Król, bezdomnej kobiety z …

Maria Konopnicka była lesbijką

Tytuł jest oczywiście nadużyciem. Nie wiadomo, czy Maria Konopnicka była lesbijką, czy osobą biseksualną, czy jeszcze kimś innym. Nie wiadomo, jak myślała o sobie ani tym bardziej, jak by się określiła i jak potoczyłoby się jej życie, gdyby urodziła się nie sto siedemdziesiąt, ale na przykład trzydzieści lat temu. Wiadomo za to, że przez ostatnie dwadzieścia lat życia mieszkała i podróżowała z noszącą się po męsku miłośniczką polowań, malarką i działaczką na rzecz praw kobiet Manią Dulębianką, którą nazywała czasami "Pietrkiem z powycieranymi łokciami". Wiadomo, że z chwilą, gdy się poznały, poetka gładko przeszła w listach do dzieci z formy "ja" na "my" (mamy, myślimy, wyjeżdżamy), że były praktycznie nierozłączne, że miały różne nieprzyjemności z powodu krążących pogłosek o ich związku, że Dulębianka zrezygnowała dla Konopnickiej z kariery malarskiej i że zostały pochowane w tym samym grobowcu. Wiadomo też, że "niewiasta mocno kochliwa", jak …

Gołe dupy Renaty Przemyk

Renata Przemyk dała głos, a ja zawyłam z bezsilnej złości i, co tu ukrywać, przykrości. Szansonistka, której gros fanów stanowią lesbijki (i geje też), piosenkarka, która przez wiele lat była w związku ze swoją tekściarką, poetką Anną Saraniecką (oczywiście związku przyjacielskim), osoba, która jednym zdaniem mogła zrobić wiele dobrego zarówno dla siebie, swojej kariery, jak i dla osób LGBTQetc., postanowiła się wypowiedzieć.

I jak zazwyczaj na wywiady z Renią spuszczałam litościwie (no, może oprócz tego tekstu tu) zasłonę milczenia, tak tego wywiadu bez komentarza zostawić nie sposób.

Już na wstępie jest ostro:
Przecież chrześcijanie byli zawsze pokojowo nastawionymi ludźmi.  Chrześcijanie, zawsze, pokojowo. No fakt, bo sypialnianie nie za bardzo. Najczęściej raz do roku, i to w celu mienia dziatek. Poza tym artystka przespała lekcje historii, na których mówiono o wyprawach krzyżowych, chrystianizacji ogniem i mieczem, inkwizycji i takich tam różnych. Siadaj, Renata, pała.
Wszystkie…