Przejdź do głównej zawartości

Wstępniak

Trzy dni zeszły mi na szukaniu nazwy mojego bloga. Bez sensu? Niekoniecznie - blogów są tysiące, poradników i wątków na forach spod znaku "najpopularniejsze nazwy blogów" czy "najgłupsze nazwy blogów" również co nie miara, a jak się ma zwyczaj przeprowadzania szczegółowego researchu zanim się coś zacznie robić, tak się to zwykle kończy. Zresztą wymyślanie nazwy dla jakiejkolwiek inicjatywy - zespołu, magazynu, strony internetowej, imprezy to zazwyczaj katorżnicza praca, często zajmująca więcej czasu niż przygotowanie reszty.

Tak było na przykład z magazynem "Replika", który do niedawna miałam okazję prowadzić. Pierwszy numer robiliśmy w listopadzie i grudniu 2005 roku. Był już praktycznie gotowy, teksty napisane i spawdzone, zdjęcia pozyskane, a wybór nazwy - który na pierwszym spotkaniu wydawał nam się wprawdzie ważny, ale odłożyliśmy go na bliską przyszłość - stał się nagle kluczowy. Czego to myśmy nie wymyślali - pamiętam "Homopolitan" i "Pryzmat", ale na pewno były i gorsze pomysły (ponoć umysł wypiera te gorsze wspomnienia, więc i mój wyparł). W końcu, w jakimś ostatnim przebłysku natchnienia zadzwoniłam do Gosi (mojej dziewczyny, partnerki, żony, kochanki czy jak jeszcze chcecie), ta wzięła do ręki słownik języka polskiego i podrzuciła nam z trzydzieści słów, wśród których znalazło się i "replika". Było to jedyne słowo, którego nikt z pierwszego zespołu redakcyjnego nie odrzucił, tak że zostało. Od razu dorobiliśmy mu ideologię (to najłatwiejsza część zabawy w wymyślanie nazw) - że to taka nasza odpowiedź na otaczającą rzeczywistość. A z czasem nawet je polubiliśmy (co przy "homopolitanie" byłoby pewnie znacznie trudniejsze).

Nazwa, której autorstwo dla odmiany mogę przypisać sobie, to Barbie Girls. Nie chodzi o najsłynniejszą lalkę świata, ale o kabaret, który jakoś tak od czasów nawet przedreplikowych współtworzę. Tu nazwa pojawiła się chyba z rok po rozpoczęciu działalności, w knajpie przy piwie, a chodziło o to, by znaleźć coś naprawdę obciachowego. No i znalazłam. Teraz, kiedy nasz kabaret jest już jakąś tam marką, wiem, że przynajmniej z marketingowego punktu widzenia nie był to dobry pomysł (spróbujcie wypozycjonować się w Google na Barbie Girls!), ale poza tym nazwa spełnia swoją rolę - wpada w ucho (choć zdarzyło nam się widnieć w programie jednego festiwalu jako Barbie Dolls), prowokuje do zadawania pytań, jest odpowiednio kampowa, więc wpisuje się w nurt queer - w porządku, jakoś wybaczę te problemy z Googlem.

No dobrze, ale skąd ten garnitur? A stąd:
"I got a super cute three piece suit
One piece for your body
One piece for your smile
One more little piece if you stay a while".
(Ani DiFranco, "Ain't That The Way", album Revelling/Reckoning, 2001)

Wprawdzie tekst jest zdecydowanie miłosny i jako taki pewnie nijak się ma do tego akurat bloga, ale:
a) podoba mi się,
b) o muzyce (i siłą rzeczy również o Ani) pisać będę,
c) jak będzie trzeba, to dorobię mu jakąś ładną ideologię (jakaś trojaka osobowość, obszary zainteresowań, cokolwiek). A na razie niech zostanie jak jest, w końcu to pierwszy post, tak że szanse, że ktoś go przeczyta, są niewielkie.

Na zakończenie inna pani w garniturze, miss Ferrick i jej "Heartbeat":

Komentarze

  1. Łoj... Dopiero teraz przeczytałam wstępniak. Nie wiedziałam, że to taki świeży blog.

    OdpowiedzUsuń
  2. A jednak ktoś przeczytał pierwszy post:)
    Ale fakt, że kiedy go pisałam, nawet nie ośmieliłam się marzyć, że już po paru miesiącach tyle się tu będzie dziać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Bezdomna" Katarzyny Michalak, czyli jak nie pisać o problemach społecznych

Złych, powielających wyjątkowo szkodliwe stereotypy książek jest wiele. Rzadko jednak matronują im instytucje kojarzone raczej z walką z uprzedzeniami niż z ich wspieraniem. Zaszczyt ten spotkał niestety „Bezdomną” Katarzyny Michalak. Dlaczego książka ta nie powinna być wspierana przez organizacje kobiece czy, szerzej, walczące z wykluczeniami? O komentarz poprosiłam Elwen, twórczynię bloga poświęconego zaburzeniu afektywnemu-dwubiegunowemu.

Fundacja Centrum Praw Kobiet wraz z Kongresem Kobiet objęły ostatnio patronatem (czy, jak chce tego CPK, matronatem) książkę pani Katarzyny Michalak o wdzięcznym tytule „Bezdomna”. Książka, zgodnie z zapewnieniami autorki i wydawnictwa, należeć ma do nurtu zaangażowanej literatury kobiecej, poruszającej trudne problemy kobiet wykluczonych poza nawias społeczeństwa. Brzmi zupełnie w porządku, prawda?

Problem zaczyna się w chwili, gdy skuszeni poważnymi rekomendacjami sięgniemy po tę pozycję. Książka opisuje historię Kingi Król, bezdomnej kobiety z …

Maria Konopnicka była lesbijką

Tytuł jest oczywiście nadużyciem. Nie wiadomo, czy Maria Konopnicka była lesbijką, czy osobą biseksualną, czy jeszcze kimś innym. Nie wiadomo, jak myślała o sobie ani tym bardziej, jak by się określiła i jak potoczyłoby się jej życie, gdyby urodziła się nie sto siedemdziesiąt, ale na przykład trzydzieści lat temu. Wiadomo za to, że przez ostatnie dwadzieścia lat życia mieszkała i podróżowała z noszącą się po męsku miłośniczką polowań, malarką i działaczką na rzecz praw kobiet Manią Dulębianką, którą nazywała czasami "Pietrkiem z powycieranymi łokciami". Wiadomo, że z chwilą, gdy się poznały, poetka gładko przeszła w listach do dzieci z formy "ja" na "my" (mamy, myślimy, wyjeżdżamy), że były praktycznie nierozłączne, że miały różne nieprzyjemności z powodu krążących pogłosek o ich związku, że Dulębianka zrezygnowała dla Konopnickiej z kariery malarskiej i że zostały pochowane w tym samym grobowcu. Wiadomo też, że "niewiasta mocno kochliwa", jak …

Gołe dupy Renaty Przemyk

Renata Przemyk dała głos, a ja zawyłam z bezsilnej złości i, co tu ukrywać, przykrości. Szansonistka, której gros fanów stanowią lesbijki (i geje też), piosenkarka, która przez wiele lat była w związku ze swoją tekściarką, poetką Anną Saraniecką (oczywiście związku przyjacielskim), osoba, która jednym zdaniem mogła zrobić wiele dobrego zarówno dla siebie, swojej kariery, jak i dla osób LGBTQetc., postanowiła się wypowiedzieć.

I jak zazwyczaj na wywiady z Renią spuszczałam litościwie (no, może oprócz tego tekstu tu) zasłonę milczenia, tak tego wywiadu bez komentarza zostawić nie sposób.

Już na wstępie jest ostro:
Przecież chrześcijanie byli zawsze pokojowo nastawionymi ludźmi.  Chrześcijanie, zawsze, pokojowo. No fakt, bo sypialnianie nie za bardzo. Najczęściej raz do roku, i to w celu mienia dziatek. Poza tym artystka przespała lekcje historii, na których mówiono o wyprawach krzyżowych, chrystianizacji ogniem i mieczem, inkwizycji i takich tam różnych. Siadaj, Renata, pała.
Wszystkie…