• I ty możesz zostać lesbą!

  Lesbijskie Oddziały Terrorystyczne (LOT) po akcji wlepkowej podczas Kongresu Kobiet uderzają po raz drugi - tym razem w przestrzeni publicznej. Dziś rano na początku Marszałkowskiej przechodnie mogli zobaczyć taki oto widok:

  Plakatu już nie ma, jest za to tekst na Gazeta.pl i dyskusja o akcji na Facebooku. Większość głosów jest na plus, pojawił się i cytat z naszej kabaretowej Maryji Furyji Konopnickiej:

  Do krwi ostatniej kropli z łon

  bronimy tej alkowy,
  gdzie czeka, jak miłości tron,
  jej grota, skarb bajkowy.

  Tym, co są na minus, idzie głównie o to, czy spadające z nieba zakrwawione tampony są obrzydliwe i czy w związku z tym tego typu akcje nie przyczyniają się do budowania negatywnego stereotypu lesbijek. Jedna odpowiedź na głosy krytyczne jest szczególnie ładna: "Na szczęście już w latach 70. sztuka feministyczna odtabuizowała tampon, a praca "Red Flag" weszła do feministycznego kanonu. Na nieszczęście natomiast niektóre użytkowniczki Facebooka nadal praktykują wykluczenie kobiecości i feministycznego radykalizmu za pomocą przeanalizowanej już i skrytykowanej kategorii 'obsceny' i pochodnych".

  O samą analizę przekazu plakatu się nie pokuszę, zakładam, że twórczynie nie miały na myśli jakiejś jednej konkretnej interpretacji - raczej wejście do przestrzeni publicznej (udane), wywołanie dyskusji i zabawę. Za to przypomnę starszą siostrę LOT-u - Radykalną Akcję Twórczą (RAT) z Trójmiasta, działającą w latach 2002-20006. Moje ulubione dokonania RAT-u to:

 • Czytaj także

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz