Przejdź do głównej zawartości

Wsadzamy kij w mrowisko?

W najnowszej "Polityce" mamy piękną fotkę a'la "Zakochany kundel", a poza tym trochę się produkujemy na ulubione tematy. Ciekawa jest sama historia wywiadu, bo pani dziennikarka zadzwoniła do nas z propozycją takiej szczerej rozmowy, w której się pozwierzamy, jak to się nam w życiu wiedzie (w domyśle rozmowy o różnych smutnych i trudnych sprawach). Na to my, że wywiad bardzo chętnie, ale jeśli chodzi jej o jakąś martyrologiczną historię, to trafiła pod zły adres, bo my naprawdę mamy na koncie głównie szczęśliwe historie. Pani przemyślała sprawę i stwierdziła, że w takim razie może pogadamy o dystansie do siebie. Efekt można zobaczyć w wydaniu papierowym, a u nas, na zachętę, kilka fragmentów.

A może w Polsce będąc gejem albo lesbijką wciąż jednak trudno być szczęśliwym (...)?
Ewa: Dlaczego niby trudno jest być szczęśliwym?
(...) Chyba samopoczucie trochę zależy od tego, czy człowiek jest akceptowany.
Ewa: Dla niektórych może zależy. Ja widzę to tak: rodzice to ważne osoby, ale przecież niejedyne na świecie. Czy akceptacja ze strony sprzedawczyni w sklepie, albo, nie daj Boże, pani minister od dyskryminacji powinna mieć dla mnie znaczenie? Jeśli ktoś z powodu ich opinii czuje się źle, to ma kłopot przede wszystkim ze sobą. Owszem, niektórzy żyją w strachu: co się stanie, gdy inni się dowiedzą, że jestem gejem czy lesbijką. Ale jeśli coś ich unieszczęśliwia, to – w moim  przekonaniu - właśnie ten strach. Nie brak akceptacji, tylko to, co się dzieje w ich głowach. Potem, kiedy człowiek już powie, jest jak ten chłopak, który do nas napisał: cierpi, ale mimo wszystko czuje się szczęśliwy, bo już się nie boi. A gdy tak cholernie się boisz, to trudno mieć dystans do siebie. 

(...) Naszym rysem jest raczej to, że nie mamy czegoś takiego jak gay pride - wspólnoty, społeczności, zbudowanej wokół dumy gejowskiej, czy lesbijskiej.
Orientacja seksualna to powód do dumy?  
Ewa: Chodzi o dumę rozumianą raczej jako brak wstydu z powodu tego, kim się jest. U nas tego nie ma. Dlatego na parady przychodzi kilka tysięcy osób, a nie kilkaset tysięcy. 
Parada to chyba właśnie manifestacja dumy, a nie celebracja cierpienia? 
Ewa: Ależ to się łączy! Które parady były najbardziej udane? W 2005 r., gdy w Warszawie Lech Kaczyński zakazał jej organizowania, a w Poznaniu marsz równości został spacyfikowany. Biją naszych? No, to idziemy. To jest nasza martyrologia. W tym sensie funkcjonujemy bardzo po polsku – najlepiej zbieramy się, gdy trzeba wystąpić przeciw.
Małgorzata: Tyle że gdy przyglądam się sobie uczciwie, muszę sama siebie zapytać: o co ci chodzi? Masz dziewczynę, a nawet żonę, którą twoi rodzice zapraszają na obiad, masz fajną i dobrze płatną pracę, masz świetnych przyjaciół i znajomych. W zaprzyjaźnionych sklepach w sąsiedztwie twojego domu sprzedawcy licytują się, kto da ci kredyt, jeśli chwilowo tracisz płynność finansową. Jaka martyrologia? 
Owszem, równe prawa dla homo i heteroseksualistów są bezdyskusyjnie konieczne. Ale jeśli chodzi o atmosferę, klimat wokół nas, to przykrości mogą człowieka spotkać z różnych powodów – bo na przykład jest ateistą, albo nie jest ateistą. To jest wliczone w ryzyko życia. I chyba nie ma co nawet od tego ryzyka uciekać. Czytuję fora internetowe; gdy pod informacjami o nas pojawiły się  komentarze, że jesteśmy brzydkie, że jeden z drugim "kijem od szczotki by takiej nie tknął", najpierw zrobiło mi się przykro. Ale po chwili dotarł do mnie absurd tego, co tam wypisują. Gdyby mi się chciało, odpisałabym: ciesz się, że wzięłyśmy ślub, bo już żadna z nas nie zastawi na ciebie sideł.  
Ewa: Nam, oczywiście, łatwiej jest mieć dystans, bo mamy mnóstwo szczęścia. Żyjemy w Warszawie, powiedzieć można  enklawie tolerancji. Podejrzewam, że kogoś z małego miasta nasze opowieści mogą wkurzyć. Ale też po naszym udziale w konkursie od wielu osób dostałyśmy sygnały, że dajemy im wsparcie  mają nadzieję, że kiedyś im też tak się ułoży jak nam. Bo przecież wciąż bardzo wiele osób homoseksualnych żyje w przeświadczeniu, że nigdy nie zrobi coming outu i nigdy nikogo nie znajdzie. Myślę, że lepiej, jak zobaczą nas – uśmiechnięte, żartujące  niż działacza opowiadającego o tym, jak go pobili, wybili mu okno, wyzwali od pedałów. 

Komentarze

 1. Zdjęcie słodkie :D Jeszcze nie miałam w rękach najnowszej "Polityki", no ale wiem, czego się spodziewać - przytakiwania :). Podoba mi się to, co Gosia powiedziała o ryzyku wliczonym w życie. I potem o specyfice Warszawy. I to jest chyba to, co w was lubię, optymizm plus patrzenie z wielu perspektyw, przez pryzmat różnych uwarunkowań, świadomość różnorodności doświadczeń. Jeszcze raz - szacun.

  OdpowiedzUsuń
 2. Artykuł przeczytany :)
  Politykę zakupiliśmy w spożywczym pod blokiem, Marek już przy kasie rozkłada, patrzymy, a ty wy! Ja się drę na pół sklepu: Patrz! Dziewczyny! Marek się drze: A która to ta Rude de Wredne? Ja: Ta blond! Pani z kasy: To jakieś państwa znajome? My: tak, artykuł o nich jest! Pani: to ja sobie poczytam :)

  Myślę, że macie wiele racji w tym, co powiedziałyście Polityce. To kwestia akceptacji dla siebie samego/samej, a dopiero potem oczekiwania akceptacji od innych, kwestia pewnego dystansu i być może... hm... szczęścia? Ktoś, kto czuje się szczęśliwy mniej przejmuje się innymi.

  Pozdrowienia i do zobaczenia w BB ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. super:) a jutro lecę do kiosku, znaczy się dzisiaj :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @VN
  Weź przestań, jak i tak już jestem próżna:) A tak serio, to cieszę się, że jeszcze ktoś uważa, że taka perspektywa ma sens.

  @Ela
  Opowieść ze spożywczego nadaje się na... Scenki :)
  Do zobaczenia i pozdrowienia dla Marka.

  @Xys
  A ja myślałam, że to my za późno chodzimy spać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nic o wywiadzie nie wiedziałem, więc aż podskoczyłem otwierając tygodnik wczoraj wieczorem. Już nawet Polityki spokojnie przeczytać nie można! Dziś na śniadanie chciałem zjeść paprykarz z puszki, ale zrezygnowałem bojąc się, co (kto...) wyskoczy po otwarciu konserwy.... ;-)))
  A poważnie - fajny wywiad, właśnie dlatego, że nie martymologiczny, ale jednocześnie z wyraźnym zaznaczeniem, że mówicie tylko i wyłącznie za siebie.
  B.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam w dniu dość dla mnie trudnym. Ostatnie Twoje zdanie Ewo kluło mi się w ustach parę razy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ewuś cierpię na bezsenność ostatnio, więc kładę się zazwyczaj przed 4 ;)
  ale teraz już wiem że Wy też nie śpicie to będę Was zaczepiał, o! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. cieszę się z wywiadu, również dlatego, że miałam w niego jakiśtam wkład - odesłałam panią z Polityki do Ewy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Podstawowa sprawa w życiu to nie hodować sobie w głowie i sercu paranoi. To ona jest największym wrogiem homika. Wy to wiecie, ja to wiem. Podpisuję się pod waszymi wypowiedziami, bo myślę po prostu tak samo :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajny wywiad dziewczyny :) Ewa, spodobała mi się Twoja wypowiedź odnośnie pani Radziszewskiej :D Natomiast Gosia fajnie odpowiedziała na te wszystkie ataki, dotyczące Waszego wyglądu.

  W ogóle powiedziałyście jedną bardzo ważną rzecz - im normalniej podchodzimy do naszej orientacji, tym normalniej to odbiera nasze otoczenie. Moje pierwsze coming outy nasilone paranoją i lękami były koszmarne. Dzisiaj są tak naturalne jakbym rozmawiała z kimś o pogodzie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Coming out nigdy się nie kończy, ale trening czyni mistrza. Zupełnie jak z jazdą samochodem albo na nartach ;-) Im częściej się ujawniamy, tym jest to bardziej naturalne.

  OdpowiedzUsuń
 12. bardzo dobry wywiad. pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. przeczytałem i kazałem kupić mamie, co by się oswoiła jeszcze bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Autentycznie zaczynam się bać wchodzenia do własnej łazienki, żebyście mi spod wanny nie wyskoczyły ;D
  Przez Was mam kolejny zakup na głowie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Polityki nie czytam, ale jak zobaczyłam wpis na Waszym blogu to od razu pobiegłam do kiosku;] Szczerze mówiąc strasznie bawi mnie fakt, że na okładce jest papież a środku Ewa i Gosia ;]

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszyscy tak Was lubią i cenią, że nikt nie podskoczy, więc żadnych zamieszek w mrowisku nie będzie. Mi się bardzo bardzo podoba to co robicie, to jest bardzo bliskie mi i mojemu sposobowi myślenia. Jedyne ryzyko jest takie, że a) ludzie pomyślą, że dyskryminacja jest niedotkliwa b) LGBT w dołkach psychicznych wpadnie z jeszcze większe dołki, że tak dzielnie nie potrafi albo jest gorsze, albo mniej zdolne, bo tak dobrze mu nie idzie. c) no to nie jest tak całkiem, że można olać w pełni całe otoczenie, gdyby to było takie proste, że człowiek sobie "odłącza" ważne osoby, które go nie akceptują i ma problem z głowy ...

  Ale mnie i tak się podoba. Ja to wolę, niż opcję cierpiętniczą x 1000

  Eile

  OdpowiedzUsuń
 17. @Eile
  No chyba nie wszyscy, nie strasz mnie:)

  Co do a) i b) to dlatego zawsze podkreślamy, że zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy w życiu naprawdę mnóstwo szczęścia i że mówimy o tym, co nas spotyka, a nie o jakiejś ogólnej prawidłowości; bynajmniej, doskonale wiemy, że niektórym jest naprawdę bardzo źle. Co do c), to również jest to sprawa bardzo indywidualna. Ale mimo wszystko wydaje mi się, że w stosunku do "ważnych" osób sto razy lepsza jest postawa "ze mną jest wszystko w porządku" i tłumaczenie, dlaczego się myśli tak, a nie inaczej, niż trwanie w poczuciu winy że to, że jesteśmy tacy a nie inni i że śmiemy jeszcze o tym mówić. Inaczej mówiąc, jeżeli chcemy, żeby nas traktowano normalnie, przede wszystkim same siebie tak traktujmy (że powtórzę myśl z wywiadu).

  Ale nie będę się upierać, że wszystko jest takie proste i jednoznaczne, bo to byłaby zwyczajnie nieprawda.

  OdpowiedzUsuń
 18. no. i wystarczy trochę poczekać, a poglądy wyrażą za człowieka inni i człowiek może pozostać znowu bezstronną, buforową "okolicznością łagodzącą ([R]Abiekt).
  Eile wyszczególniła w a), b) i c) moje główne wątpliwości. ale też rozumiem, że wywiad był z Wami i o Was (głównie), więc trudno, żebyście wypowiadały się za całą społeczność

  OdpowiedzUsuń
 19. Gratuluję, gratuluję i jeszcze raz gratuluję!! Szczęścia i miłości :))

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Bezdomna" Katarzyny Michalak, czyli jak nie pisać o problemach społecznych

Złych, powielających wyjątkowo szkodliwe stereotypy książek jest wiele. Rzadko jednak matronują im instytucje kojarzone raczej z walką z uprzedzeniami niż z ich wspieraniem. Zaszczyt ten spotkał niestety „Bezdomną” Katarzyny Michalak. Dlaczego książka ta nie powinna być wspierana przez organizacje kobiece czy, szerzej, walczące z wykluczeniami? O komentarz poprosiłam Elwen, twórczynię bloga poświęconego zaburzeniu afektywnemu-dwubiegunowemu.

Fundacja Centrum Praw Kobiet wraz z Kongresem Kobiet objęły ostatnio patronatem (czy, jak chce tego CPK, matronatem) książkę pani Katarzyny Michalak o wdzięcznym tytule „Bezdomna”. Książka, zgodnie z zapewnieniami autorki i wydawnictwa, należeć ma do nurtu zaangażowanej literatury kobiecej, poruszającej trudne problemy kobiet wykluczonych poza nawias społeczeństwa. Brzmi zupełnie w porządku, prawda?

Problem zaczyna się w chwili, gdy skuszeni poważnymi rekomendacjami sięgniemy po tę pozycję. Książka opisuje historię Kingi Król, bezdomnej kobiety z …

Maria Konopnicka była lesbijką

Tytuł jest oczywiście nadużyciem. Nie wiadomo, czy Maria Konopnicka była lesbijką, czy osobą biseksualną, czy jeszcze kimś innym. Nie wiadomo, jak myślała o sobie ani tym bardziej, jak by się określiła i jak potoczyłoby się jej życie, gdyby urodziła się nie sto siedemdziesiąt, ale na przykład trzydzieści lat temu. Wiadomo za to, że przez ostatnie dwadzieścia lat życia mieszkała i podróżowała z noszącą się po męsku miłośniczką polowań, malarką i działaczką na rzecz praw kobiet Manią Dulębianką, którą nazywała czasami "Pietrkiem z powycieranymi łokciami". Wiadomo, że z chwilą, gdy się poznały, poetka gładko przeszła w listach do dzieci z formy "ja" na "my" (mamy, myślimy, wyjeżdżamy), że były praktycznie nierozłączne, że miały różne nieprzyjemności z powodu krążących pogłosek o ich związku, że Dulębianka zrezygnowała dla Konopnickiej z kariery malarskiej i że zostały pochowane w tym samym grobowcu. Wiadomo też, że "niewiasta mocno kochliwa", jak …

Gołe dupy Renaty Przemyk

Renata Przemyk dała głos, a ja zawyłam z bezsilnej złości i, co tu ukrywać, przykrości. Szansonistka, której gros fanów stanowią lesbijki (i geje też), piosenkarka, która przez wiele lat była w związku ze swoją tekściarką, poetką Anną Saraniecką (oczywiście związku przyjacielskim), osoba, która jednym zdaniem mogła zrobić wiele dobrego zarówno dla siebie, swojej kariery, jak i dla osób LGBTQetc., postanowiła się wypowiedzieć.

I jak zazwyczaj na wywiady z Renią spuszczałam litościwie (no, może oprócz tego tekstu tu) zasłonę milczenia, tak tego wywiadu bez komentarza zostawić nie sposób.

Już na wstępie jest ostro:
Przecież chrześcijanie byli zawsze pokojowo nastawionymi ludźmi.  Chrześcijanie, zawsze, pokojowo. No fakt, bo sypialnianie nie za bardzo. Najczęściej raz do roku, i to w celu mienia dziatek. Poza tym artystka przespała lekcje historii, na których mówiono o wyprawach krzyżowych, chrystianizacji ogniem i mieczem, inkwizycji i takich tam różnych. Siadaj, Renata, pała.
Wszystkie…